Skutki uboczne oleju z czarnuszki

Czarnuszka, odpowiednio używana, może mieć pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Jest w stanie złagodzić ból, zmniejszyć gorączkę, przyspieszyć gojenie ran, łagodzić stan zapalny jak i zwalczać zakażenie. Jednak skutki uboczne oleju z czarnuszki, przyjmowanej w nieprawidłowy sposób, także mogą wystąpić. Dlatego ważne jest, aby przed przyjmowaniem czarnego kminku (jak również przed każdym innym suplementem), niezależnie w jakiej postaci, skonsultować się z lekarzem.

Skutki uboczne oleju z czarnuszki

W większości źródeł poświęconych czarnemu kminkowi, znaleźć można informacje na temat pozytywnych właściwości i oddziaływania na organizm. Natomiast mało jest informacji o powikłaniach, które mogą pojawić się pewnej grupy osób. W tym artykule przyjrzymy się najczęstszym skutkom ubocznym wynikającym ze spożywania czarnuszki.

Niedociśnienie

Jednym z potencjalnych skutków ubocznych, mogących wystąpić po spożyciu czarnego kminku w nadmiernej ilości niż zalecana, jest obniżenie się ciśnienia tętniczego. Może ono spaść nawet do stopnia niedociśnienia. Efektem tego będzie utrudniony transport tlenu w organizmie, który może z kolei powodować zmęczenie, utrudnioną koncentrację, zaburzenia snu, brak energii, płytki oddech, obniżenie sprawności, zawroty głowy, a nawet omdlenie.

Kontaktowe zapalenie skóry

Przy kontakcie skóry z nasionami lub olejem z czarnuszki pochodzącymi z niepewnego źródła, przy nieprawidłowym pozyskiwaniu i przechowywaniu dochodziło do przypadków takich jak wypryski kontaktowe. Jest to reakcja skóry, objawiająca się swędzeniem, wysuszeniem i popękaniem, zaczerwieniem, a nawet pęcherzami, krostkami, w miejscu kontaktu z alergenem. Wynika to z nieproporcjonalnej do zagrożenia, reakcji obronnej organizmu i wydzielania zbyt dużej ilości histaminy, która wpływa na rozszerzenie się naczyń krwionośnych i powstanie stanu zapalnego. Aby zapobiec podrażnieniu najlepiej jest sprawdzić na niewielkim fragmencie skóry reakcję organizmu na czarny kminek.

Reklama


Czarnuszka bioalgi


Ciąża

W niektórych przypadkach stosowanie czarnuszki w trakcie trwania ciąży może mieć w pływ na skurcze mięśni gładkich macicy. Dlatego zaleca się odstawienie czarnuszki podczas jej trwania. Aktualnie potrzebne są badania, które dokładnie określą jak przyjmowanie oleju lub nasion wpływa na przebieg ciąży.

Nerki i wątroba

Przyjmowanie czarnuszki w zbyt dużych dawkach może spowodować zaburzenia oddawania moczu, ból brzucha i okolicy dolnej części pleców lub swędzenia skóry, które mogą być przyczyną niekorzystnego wpływu na nerki i wątrobę. W badaniach na szczurach zaobserwowano uszkodzenia wątroby lub nerek przy zbyt dużej dawce (2 gramy na kilogram masy). Potrzebne są dokładne badania w ocenie wpływu na człowieka, jednakże w przypadku wystąpienia takich objawów należy skonsultować się z lekarzem i odstawić przyjmowanie suplementu.

Inne reakcje

Olej z czarnego kminku to naturalny ziołowy preparat. Przyjmowany w odpowiednich dawkach nie wykazuje skutków ubocznych. Jednak nadmierne jego ilości (znacznie większe niż zalecane) mogą prowadzić do wystąpienia różnych reakcji. Może wystąpić miejscowy obrzęk warg, języka lub gardła, trudności w oddychaniu, uczucie mrowienia i swądu w jamie ustnej, nudności, zawroty głowy, wymioty lub biegunka. Skutki uboczne oleju z czarnuszki mogą wystąpić zaraz po spożyciu lub być rozłożone w czasie. Trzeba jednak podkreślić, że przy odpowiednim (zalecanym) dawkowaniu, wiele osób korzysta z niesamowitych właściwości oleju z czarnego kminku.

Polecane produkty

54 opinie na temat “Skutki uboczne oleju z czarnuszki

  • 8 lutego 2017 o 14:21
    Permalink

    Skutki uboczne przyjmowania nadmiernej ilości wody pitnej może być utonięcie, – konkludując artykuł wystarczy na pisać jaka ilość substancji czynnych zawartych w zielu, nasionach albo wyciągach przekracza przyswajanie przez zorganizm człowieka. Najczęściej po zioła przecietny pacjent sięga kiedy się zawiedzie medycyną konwencjonalną lub go na nią nie stać.
    pozdrawiam
    Zielarz

    Odpowiedz
    • 20 lutego 2017 o 07:44
      Permalink

      Dzień dobry, czyli jakie powinno być dawkowanie oleju z czarnuszki dla osoby dorosłej ?

      Odpowiedz
      • 17 kwietnia 2017 o 00:08
        Permalink

        …maksymalnie 2 gramy na 1kg. masy ciała dziennie. Na 50 kg wagi 10gram oleju z czarnuszki , 80 kg – 16 gram.Najbezpieczniej to dwa razy dziennie po 5 gram.

        Odpowiedz
        • 24 czerwca 2017 o 14:59
          Permalink

          2 gramy na kg masy ciala.? 2 razy 50 kg to 100 gr!!!

          Odpowiedz
    • 12 maja 2017 o 07:15
      Permalink

      Na pisać? Czyli analogicznie: po jechać, po pływać itp.?
      Jeśli tak się znasz na ziołach, jak na poprawnej pisowni, to nie chciałbym wpaść w twoje ręce…

      Odpowiedz
  • 8 marca 2017 o 10:00
    Permalink

    Pijemy z 6 letnią corcią po 2 łyżeczki dziennie dobrze czy źle? ?? Bo coś mi się skarży na brzuch proszę o poradę

    Odpowiedz
    • 8 marca 2017 o 12:17
      Permalink

      Dla pani jako osoby dorosłej jeszcze jest to ok dawka, jednak zalecana jest jedna łyżeczka dziennie oleju z czarnuszki. Córka powinna maksymalnie pół łyżeczki przyjmować.

      Odpowiedz
  • 9 marca 2017 o 16:52
    Permalink

    Ja też daje łyżeczkę synkowi . Są efekty, ciagle mi chorował przewlekłe zapalenie gardła katar to.było codziennie angina co. Miesiąc . Bierzemy miesiąc czasu nie ma kataru kaszlu kompletnie nic . Nawet zaczęliśmy chodzić na basen od kilku lat

    Odpowiedz
  • 8 kwietnia 2017 o 00:05
    Permalink

    A chciałabym podkreślic że często gdy mowa o zielarstwie piszecie prosze skonsultować się z lekarzem.
    ZAZNACZAM LEKARZE NIE MAJĄ POJĘCIA O ZIOŁOLECZNICTWIE I JEGO ODDZIAŁYWANIU TYMARDZIEJ W POŁĄCZENIACH Z LEKAMI.Wiem bo jak pytałam 3róznych lekarzy to nie mieli pojęcia o ziołach…….Wiec co wtedy pytam coooo?

    Odpowiedz
  • 18 kwietnia 2017 o 19:38
    Permalink

    Jak powyżej – nie rozumiem, z jakim lekarzem powinnam się skonsultować w sprawie przyjmowania czarnuszki. Lekarze nie mają pojęcia na temat ziołolecznictwa, a niektórzy nawet zniechęcają. Bardzo proszę autora artykułu o odniesienie się do pytania mojego poprzednika i mojego – z jakim lekarzem powinniśmy się skonsultować? W jakim mieście? Bardzo proszę o odpowiedź. Wtedy można uznać artykuł za rzetelny. Proszę przynajmniej spróbować odpowiedzieć.
    Pozdrawiam,
    Justyna

    Odpowiedz
    • 17 września 2018 o 01:57
      Permalink

      Isc do lekarza zielarza -fitoterapeuty lub np do lekarza ksiedza leczącego ziołami (np Bonifratrzy)
      Naprawde tak trudno bylo sie tego domyslec? (i niech ktos teraz nie napisze ze “naprawde” pisze sie osobno bo wg starej szkoly pisalo sie zawsze razem a te nowomody co sie wprowadza teraz to mnie nie interesują)

      Odpowiedz
  • 17 maja 2017 o 08:20
    Permalink

    mam raka przelyku olej obnizyl mi cisnienie nie musze jesc tabletek nie mam jeszcze chemii ale nie bede mogla go pic ..? TROCHE MNIE SZCZYPIE po nim ale troszeczke gardlo

    Odpowiedz
  • 9 czerwca 2017 o 15:26
    Permalink

    Ja i mój mąż pijemy codziennie 2 razy po łyżce stołowej, na łyżkę trochę wyciśniętej cytryny , na to olej i do dzioba. Żadnych skutków ubocznych, nie chorujemy/ mam na myśli infekcje, przeziębienia itp/ mężowi nie szkodzi choć ma wszystkie choroby świata, odrosły mu włosy na łysinie ,która ma od lat mu towarzyszyła. Wyleczyłam przewlekłe zapalenie zatok, minęły bóle głowy, unormowała sie ciśnienie. Same dobroci, pierwsze słyszę o skutkach ubocznych czarnuszki. Jasne, ze być może nie wskazana jest dla kobiet w ciąży i maleńkich dzieci, ale taki 5 latek spokojnie łyżeczkę dziennie może wypić. Ponadto ja smaruje twarz na noc zamiast kremu, efekt? Hm…..super

    Odpowiedz
  • 13 czerwca 2017 o 06:01
    Permalink

    Witam- piję olej po łyżeczce na noc i rano. Krótko bo dopiero pierwszy słoiczek. Kupiłam od lokalnego wytwórcy. Jest z tzw. śmieciem- osad czarny (na słoiczek 300 ml to prawie pół słoiczka)- czy taki powinien być ten olej? Gdzie najlepiej kupić?

    Odpowiedz
    • 23 czerwca 2017 o 22:29
      Permalink

      Witam ,jeśli chodzi o ten osad to jest muł powstający po sedymentacji oleju, olej po wytłoczeniu normalnie powinien on być odstawiony na 2-3 doby i dopiero powinien być zlany do buteleczek-słoiczków . Ja kupuje czarnuszkę w sklepie internetowym i z czystym sercem Polecam ten sklep nie tylko dla czarnuszki ale i dla innych bardzo dobrych olejów jakie posiadają w swoim asortymencie .
      ps. Olej Lniany jest również Boski 😉

      Odpowiedz
  • 13 czerwca 2017 o 09:33
    Permalink

    Witam jakie dawki oleju z czarnuszki egipskiej można podawać 5letniemu dziecku? Dawalam na łyżeczke po malej kropelce i po paru dniach dostal mi biegunki i zastanawiam się czy to od tego.Prosze o odpowiedź i dziękuję.

    Odpowiedz
  • 8 lipca 2017 o 12:49
    Permalink

    Oj chyba sponsor / autor to raczej bliżej farmacji jest niż ziołolecznictwa… Czarnuszka leczy mnóstwo chorób i komuś to nie na rękę ?? żeby tak straszyć czarnuszką to wstyd! Wypiszcie skutki uboczne papieru toaletowego bo stwarza większe zagrożenie dla człowieka bo można się potknąć na rozwiniętej rolce i zostać kaleką! Czarnuszka leczy trzustkę i masę innych problemów! Za to Apap ma tyle skutków ubocznych i jakoś cisza w eterze..?
    Pozdrawiam

    Odpowiedz
    • 14 kwietnia 2018 o 21:50
      Permalink

      Zgadzam się.
      Ja też piję czrnuszkę. To znaczy, olej z czarnuszki.
      Dopiero tydzień, ale już widać efekty.
      Smaruj€ na noc twarz. Też są efekty.
      Wcześniej piłam olej lniany. Też były efekty.
      Ale czarnuszka to rewelka.
      Pozdrawiam

      Odpowiedz
  • 10 lipca 2017 o 15:20
    Permalink

    Dzień dobry
    A czy mogę z czymś wymieszać olej z czarnuszki ???
    Tak żeby córka wypiła bez problemu ???

    Odpowiedz
  • 26 sierpnia 2017 o 12:04
    Permalink

    ja już dwa miesiące jem codziennie łyżeczkę tego oleju czasem naleje się więcej bo korzystam z dużej łyżki , nie rozlewam tak wtedy tego dookoła 😛 ale , ale , ale nie działa to na moje nadciśnienie. W ogóle nie obniża 🙁 a inni mogą dostać niedociśnienie ach to życie…

    Odpowiedz
  • 30 sierpnia 2017 o 00:49
    Permalink

    Ja używam oleju czarnuszki od 3 miesięcy ale powiedzmy sobie że czytając o wielkich dobrodziejstwach tego oleju trochę przesadziłem i z ilością oleju i z ilością ziarna. Effet ? Zaburzenia trawienne, ból brzucha, problem z oddychaniem i obniżone ciśnienie. A więc dokładnie to co jest opisane. Teraz będę brał tak jak jest napisane na butelce czyli dwa razy dziennie mała łyżeczka dla dorosłych i pół łyżeczki dla dzieci. Powrócę aby wam powiedzieć co i jak po normalnym zalecanym stosowaniu.

    Odpowiedz
    • 2 października 2017 o 07:12
      Permalink

      Leszku czy przy wlasciwym dawkowaniu minęło?

      Odpowiedz
  • 20 września 2017 o 10:45
    Permalink

    Witam
    Prosze o informacje na temat dawkowania oleju z czarnuszki u dziecka ( 11 lat) ?
    Olej mamy w butelce 250 ml, nie w kapsulkach czy proszku.

    Odpowiedz
  • 9 października 2017 o 22:55
    Permalink

    Witam jakie dawkowanie oleju z czarnuszki w butelce 250 ml dla synka 2 latka z Azs

    Odpowiedz
  • 11 października 2017 o 21:04
    Permalink

    Witam…
    Pije olej z czarnuszki od roku..
    Wcześniej półtora roku piłam olej lniany…
    Powiem krótko.. I jeden i drugi czyni cuda..!!!!!!
    Pije na czczo 1 łyżkę stołową rano..
    Minęły bóle stawów.. .mięśni,Kregoslupa..
    . Nie choruje…mam doskonałą odporność..
    Wyleczylam wrzody żołądka.. ..!!! Rewelacja…!!
    No i oczywiście używam na twarz i resztę ciała zamiast kremów i balsamow rewelka!!!.. .

    Odpowiedz
  • 29 listopada 2017 o 20:31
    Permalink

    Piję olej od ok.4 m-cy,dla mnie rewelacja /poza smakiem/.Przewód pokarmowy zdecydowanie w lepszym stanie,ciśnienie jakby uregulowane.Używam oczywiście na twarz ,ręce,ciało,ale również robię raz w tygodniu wcierki we włosy.Poprawa znakomita,widzą to również znajomi.Szczerze polecam.

    Odpowiedz
  • 20 grudnia 2017 o 22:29
    Permalink

    Witam mam pytanie gdzie można kupić olej z czarnuszki taki w 100% pewny

    Odpowiedz
  • 28 grudnia 2017 o 15:29
    Permalink

    Interesuje się. Olejem z czarnuszki

    Odpowiedz
  • 13 lutego 2018 o 11:41
    Permalink

    Witam
    czy przy POHP iASTMIE można poć olej z czarnuszki lub pić napar

    Odpowiedz
  • 20 lutego 2018 o 13:20
    Permalink

    U mnie czarnuszka pomaga na wrzod, przestal mnie bolec. Pomaga mi na alergie, kiedy na wiosnę wszystko zaczyna pylic, dziala jak tableki przeciwhistaminowe. Poprawila mi sie odpornosc i wlosy. Jedna tylko rzecz mnie martwi-mam niskie ciśnienie i jak biore dlugo w maksymalnych dla mnie dawkach kapsulki, to mam ciśnienie zdecydowanie za niskie i musze odstawiac na jakis czas. I tylko tyle, bo poza tym same plusy.

    Odpowiedz
  • 23 lutego 2018 o 16:17
    Permalink

    W internecie pod hasłem “Czarny słoik” są liczne opisy zastosowań czarnuszki z innymi ziołami i miodem. Polecam.

    Odpowiedz
  • 9 marca 2018 o 17:44
    Permalink

    Od niedawna odkrylam ze tez na astmę corcia jedna ma AZS ale nie chce pić ale starsze co maja silna astmę wkomcu cos pomaga olej z czarnuszka jest dla nas cudem!!!!!!

    Odpowiedz
  • 9 marca 2018 o 17:46
    Permalink

    I lepiej działa jak te ich wszystkie tabletki wziewy i sterydy

    Odpowiedz
  • 10 marca 2018 o 17:12
    Permalink

    Czy to normalne ze po wzięciu czarnuszki w kapsułkach odbija mi się i czuje posmak tego specyfiku. Dlaczego ?

    Odpowiedz
    • 13 kwietnia 2018 o 09:08
      Permalink

      Niestety, też mam ten problem, tylko ja piję olej. Cały dzień mi się nim odbija i czuję posmak.

      Odpowiedz
      • 6 września 2018 o 00:31
        Permalink

        Ja nalewam na łyżkę olej i dodaje miód i później nie mam problemu z odbijaniem, wcześniej tez przez cały dzień miałam z tym problem

        Odpowiedz
  • 29 marca 2018 o 10:50
    Permalink

    czy można pić taki olej z czarnuszki z tym mułem? jest to olej wyciśnięty na zimno, nie filtrowany? ma taki bardziej kwaśny posmak, niż ten klarowny? czy ten muł czasem nie zaszkodzi?

    Odpowiedz
  • 17 kwietnia 2018 o 18:52
    Permalink

    Czy komuś się widocznie pogorszyło na początku brania czarnuszki?Czy to jest reakcja alergiczna na czarnuszke czy reakcja Herxa?Moja łuszczyca wyglada dużo gorzej po tygodniu zażywania oleju.

    Odpowiedz
  • 19 kwietnia 2018 o 08:36
    Permalink

    Polecam dzieciom przedszkolnym bo nie chorują . Dziecko 3 latek od roku w przedszkolu i czasami ma 3 dniowy katarek. czarnuszka zwalcz wirusy, bakterie oraz pasożyty.

    Odpowiedz
  • 25 maja 2018 o 22:30
    Permalink

    U mnie po spożyciu dwa dni z rzędu 2 łyżeczek oleju z czarnuszki wystąpiła reakcja alergiczna w postaci czerwonych plam na ciele a potem krost.
    Olej ma na pewno mnóstwo pozytywnych właściwości ale ostrzegam przed skutkami ubocznymi.

    Odpowiedz
  • 7 czerwca 2018 o 14:07
    Permalink

    Czy jest mozliwe pogorszenie sie i nasilenie objawow alergii w pierwszych dniach stosowania czarnuszki? Bo mi zdecydowanie nasilil sie kaszel czy ktos tez tak mial? Czy odstawic czy oic dalej

    Odpowiedz
  • 4 sierpnia 2018 o 21:57
    Permalink

    Herbata z pokrzywy podnosi naturalnie ciśnienie,może w ten sposób spróbuj.Ja dopiero jestem na początku brania oleju z czarnego kminku ale mam ten sam problem z ciśnieniem.Wypróbuję tą kombinację.

    Odpowiedz
  • 14 sierpnia 2018 o 00:56
    Permalink

    Czy mogę podawać olej z czarnuszki zimnotłoczony bio 11 miesięcznemu dziecku? Czy ja mogę go pić? Karmię piersią. W sumie to piję 1 łyżkę dziennie i nie widzę żadnych skutków ubocznych u dziecka, ale zastanawiam się nad dwiema łyżkami. Od kiedy wcieram olejek z czarnuszki w uda, zniknęły takie dziwne wypryski, które wyszły po porodzie. Oczywiście dermatolog nie stwierdził, co mogło być przyczyną. Ja teraz już wiem, że to pasożyty, ale dopóki karmię, nie mogę się odrobaczyć 🙁

    Odpowiedz
    • 15 października 2018 o 15:55
      Permalink

      Ten olej też działa przeciwpasożytniczo, więc na pewno pomoże. Dzieciom można dopiero od 3 roku życia podawać, a na karmienie piersią też działa wspierająco. Jedynie w ciąży nie wolno stosować.

      Odpowiedz
  • 12 września 2018 o 22:29
    Permalink

    Czy osoby z nadkwasota i refluksem mogą stosować ten olej?
    Biorę jakiś czas (1 miesiąc po 1lyzeczce) i pojawił się ból/ drapanie w gardle.

    Odpowiedz
  • 25 września 2018 o 10:47
    Permalink

    czy można zażywać olej w czasie radio terapii raka prostaty

    Odpowiedz
  • 2 października 2018 o 23:45
    Permalink

    Warto wiedzieć – cenna wiedza dla każdego. 😉

    Odpowiedz
    • 3 listopada 2018 o 12:29
      Permalink

      piję olej od 5 dni. na początku piłam sam. miałam posmak przez cały dzień. nie było to przyjemne. teraz piję z sokiem z cytryny. jest dużo lepiej. 🙂

      Odpowiedz
  • 20 listopada 2018 o 13:31
    Permalink

    2 miesiąc stosowania 2 łyżeczki dziennie rano na czczo i wieczorem -zniknęła alergia oraz astma która była przy alergii na kurz stosuję zimnotłoczoną i niefiltrowaną.
    Rok temu w tym samym czasie brałem inchalatory z sterydami a w tym łycha oleju i jest naturalnie . Polecam wszystkim którzy się wahają .

    Odpowiedz
  • 1 lutego 2019 o 13:32
    Permalink

    Dzieciom zaleca się pól łyżeczki tz 2,5 ml to jest w sumie łyżka do zupy, czy to nie jest za dużo. ja dawałam 6 latkowi i często zaczął robić kupkę tz 3 razy dziennie. Może zmniejszyć dawkę?

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *